poniedziałek, 7 maja 2018

Wypad pod Sněžníkem

Na kolejny wypad do Czech wybrałem się w weekend 5-6.05. Tym razem jednak w przeciwieństwie do poprzedniego wypadu z Lichkov pojechałem w stronę Hanusowic, a nocowałem w Polsce.

1 DZIEŃ.
Jedno co się nie zmieniło to plastikowy EN57-1485 na Wrocławiu. W stolicy dolnego śląska jestem po 9.30.Niecałe pół godziny i podstawia się mój kolejny vlak do Lichkova. Na szczęście nowy, a nie stary impuls. Zdecydowanie wolę nowszą wersję, ponieważ jest znacznie wygodniejsza i jest w niej więcej udogodnień. Do Kamieńca Ząbkowickiego zaliczam.
Smardzów Wrocławski.Żórawina.Węgry.Warkocz.Strzelin.Biały Kościół.Henryków.Starczów.Od Kamieńca jazda po znanej trasie, ale uzupełniam stacje Krosnowice Kłodzkie.I nieczynną Krosnowice Górne.W Lichkovie jestem przed 13.Vlak do Stit stoi przy peronie 1. Początkowo tylko kilka osób, ale gdy zjawia się skład z Usti nas Orlici (wagon motorowy + wagon + lokomotywa) pociąg zapełnia się. Przy kontroli konduktor po Polsku informuje mnie, że w Kralikach jest przesiadka na pociąg przed nami. W Dolni Lipce odbijamy w kierunku Stit. Pierwszy przystanek to Kraliky zastavka.W Kralikach następuje szybka przesiadka na regionovę, bo nasza zostaje do niej podłączona i dojedzie tylko do Cervenej Vody.Dolni Orlice.Cervena Voda.Cervena Voda pod Rozhlednou.Moravsky Karlov.Bila Voda.Mlynicky Dvur.Heroltice.W Stitach mam pół godziny czasu. Dojeżdża tam tylko trzech miłośników kolei.
W podróż powrotną wyruszają te same osoby i grupka przypadkowych turystów. W Kralikach ponownie dołącza się regionova, którą jechałem z Lichkova, którą pojadę aż do Hanusowic. Mamy tam też 4 minuty postoju.
W Dolni Lipce zmieniam miejsce na drugą regionovę, która za chwilę odjeżdża do Hanusowic.


Frekwencja bardzo niewielka, ale jakaś wymiana podróżnych po trasie jest.
Prostřední Lipka.Červený Potok.Podlesí.Vlaské.W Hanusowicach kolejna szybka przesiadka na spesny vlak z Zabrehu (Brna) do Jesenika. Niestety zdążyłem przeczytać o vyluce Ostruzna - Jesenik i nahradni dopravie na tym odcinku. Te informacje potwierdza konduktor. Niestety nie ma takiej informacji w polskiej wyszukiwarce, dlatego zacznę chyba korzystać z Czeskiej. Zdjęcia z Hanusowic.W Ostruznej czekają na nas dwa autobusy. Pasażerów jest jednak duża, przez co niektórzy muszą stać. W Lipovej Lazne oczekuje motoraczek do Javornika ve Slezsku.
Javornik na Morave.Nove Losiny.Ostruzna.
Lipova Lazne (z autobusu).W Jeseniku jestem przed 17. Mam tylko niecałe pół godziny. W tym czasie kręce się wokół dworca, a następnie zajmuje miejsce w regionovie do Krnov przez Głuchołazy. Zdjęcia.

Pociągiem rusza niewiele osób i większość wysiada jeszcze na terenie Czech.
Ceska Ves (zatrzymuje się tu tylko rano motorak do Zlatych Hor i wieczorem ze Zlatych hor).Ceska Ves Bazen.Pisecna.Hradec Nova Ves.Mikulovice.Głuchołazy Miasto (zamknięty w 1945r., nie mylić z czynnym przystankiem Głuchołazy Miasto).W Głuchołazach jestem przed 18. Okazuje się, że nie przyjechał jeszcze ELSNER z Wrocławia do Głuchołaz Miasta, więc postanawiam nim podjechać.

Zaliczam krótki fragment linii zamkniętej w 2004r. i ponownie uruchomionej w 2014r. Dawniej linia prowadziła do Głuchołaz Zdroju, ale linia do końca jest zarośnięta, a na przystanku Głuchołazy Miasto został postawiony kozioł oporowy. Tam też wysiadam.Nocleg mam w Agro-zajeździe - wysoki standard za przystępną cenę.

2 DZIEŃ.
Po 9 udaje się na przystanek Głuchołazy Miasto. Ludzi czeka dużo, ot kończy się długi weekend. Robię parę zdjęć, a potem nadjeżdża Regio z Opola, przechodzący na ELSNERA do Wrocławia.Frekwencja duża. Od Głuchołaz do Nowego Świętowa zaliczam, potem do Nysy jazda po znanej trasie. W Nysie dobija dwa razy tyle osób co w Głuchołazach. Frekwencja wzrasta do 120%. Do Brzegu zalicza. Niestety nie mogę zrobić zdjęcia każdej stacji i przystanku, ponieważ liczba osób w pociągu nie pozwala mi na przemieszczanie się pomiędzy prawą, a lewą stroną.
Myśliczyn.Pakosławice.Grodków Śląski.
Czeska Wieś.We Wrocławiu jestem przed 12.Mam godzinkę czasu i podstawia się szynobus do Trzebnicy.Frekwencja 100%. Od Wrocławia Psiego Pola zaliczam. Linia zmodernizowana razem z przystankami na trasie.
Wrocław Zakrzów.Wrocław Pawłowice.Ramiszów.Pasikurowice.Siedlec Trzebnicki.Pierwoszów Miłocin.Brochocin Trzebnicki.W Trzebnicy wyskakuje na chwilkę na zdjęcia i z powrotem zajmuje miejsce w szynobusie.


Na powrocie frekwencja też duża, ale nieco mniejsza. We Wrocławiu wysiadam przed 14.30.Mam półtorej godzinki do "Wrocławia" do Łodzi Kaliskiej. W tym czasie udaje się min. na posiłek. Spodziewałem się tego samego plastikowego kibla co w czwartek i sobotę, tymczasem w związku z końcem "majówki" wtaczają się dwa kible z siedzeniami futerkowymi.Długość składu widać na zakrętach.W Oleśnicy podczas zmiany czoła wyskakuje na chwilkę na zdjęcie.W Pawłowie Wielkopolskim zatrzymujemy się za peronem, mimo, że koniec drugiej jednostki zatrzymał się w połowie peronu.Podczas 20 minut postoju w Ostrowie uwieczniam stojące tam jednostki.Tymczasem SKPL przemalowało SN84 w swoje barwy.W Łodzi Kaliskiej wysiadam przed 21.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz